Jaką wybrać formę prowadzenia działalności gospodarczej: czy powinna to być działalność gospodarcza wpisana do ewidencji, czy powinna to być spółka? Jeśli dzieje się źle, która z form działalności lepiej nas zabezpiecza?
Z doświadczenia naszej fundacji wynika, że ryzykowne jest prowadzenie działalności gospodarczej: trudno wtedy kontrolować wydatki, niektóre koszty ponosi się niepotrzebnie, kiedy bierze się kredyt i płaci odsetki, a księgowy niepotrzebnie nalicza podatki w pełnej kwocie nie odliczając odsetek jako kosztu; osoba prowadząca działalność nie ma kontroli nad swoimi rzeczywistymi zarobkami myląc obroty z przychodami. Mówimy tutaj o osobach, które trafiają do fundacji, a zatem o tych, którzy stali się niewypłacalni. Taka forma jest łatwa do prowadzenia, ale nie zabezpiecza majątku oraz potrzeb rodziny – w razie trudności finansowych najłatwiej w ten sposób stracić majątek prywatny.
Prowadzenie spółki z o. o. jest bardziej skomplikowane, bo wymaga prowadzenia pełnej księgowości i rejestracji wydatków oraz wymaga oddzielenia pieniędzy własnych od firmowych, ale w przypadku trudności firmowych jako prezes mamy obowiązek w ciągu trzech miesięcy od powstania niewypłacalności spółki złożyć w sądzie wniosek o ogłoszenie jej upadłości. W ten sposób odcinamy własny majątek od ewentualnych problemów finansowych firmy.