Nasz kolejny film dotyczy sprawy trudnej: co po upadłości? Jeśli każdy niewypłacalny może otrzymać upadłość, co zatem z osobami, które do tej niewypłacalności doprowadziły w sposób celowy, czy z rażącym niedbalstwem, poprzez rażące niedbalstwo. Jeżeli syndyk dopatrzy się celowości lub rażącego niedbalstwa w postępowaniu osoby upadłej, które doprowadziło do niewypłacalności, może nawet, w skrajnym przypadku, złożyć wniosek o umorzenie postępowania.
Dlatego przygotowując dokumenty do wniosku o upadłość należy przeanalizować dogłębnie własne postępowanie, aby przygotować się na ewentualne pytania i kwestie do wyjaśnienia. Musimy bowiem szczerze rozmawiać z syndykiem: o strachu, spirali kredytowej wywołanej chęcią wyjścia z zadłużenia. Rażące niedbalstwo może spowodować zasądzenie dłuższego planu spłaty, maksymalnie do 84 miesięcy.
Dodatkowym stresem są nerwowi wierzyciele, najczęściej osoby prywatne, które na wieść o ogłoszeniu upadłości danej osoby zgłaszają do prokuratury doniesienie o naszym celowym działaniu, które doprowadziło do zaistniałej sytuacji, że wprowadziliśmy ich w błąd, aby wymusić pożyczkę lub odroczoną płatność itp.
Zdarza się, że po zakończeniu procesu upadłości osoby zostają oskarżone z art. 286 Kodeksu Karnego, że działały w sposób celowy doprowadzając do niewypłacalności i upadłości. Dlatego musimy być szczerzy, musimy rozmawiać, korzystać z kancelarii prawnych i nie wstydzić się tego, co w życiu się wydarzyło.